РАБОТИЛНИЦА ЗА КРЕИРАЊЕ НА МЛАДИНСКА СТРАТЕГИЈА ЗА ИНТЕГРАЦИЈА НА МЛАДИ РОМИ

РАБОТИЛНИЦА ЗА КРЕИРАЊЕ НА МЛАДИНСКА СТРАТЕГИЈА ЗА ИНТЕГРАЦИЈА НА МЛАДИ РОМИ

[fusion_builder_container hundred_percent=”no” equal_height_columns=”no” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” background_position=”center center” background_repeat=”no-repeat” fade=”no” background_parallax=”none” parallax_speed=”0.3″ video_aspect_ratio=”16:9″ video_loop=”yes” video_mute=”yes” border_style=”solid” flex_column_spacing=”0px” type=”flex” admin_toggled=”no”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ layout=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding_top=”” padding_right=”” padding_bottom=”” padding_left=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” center_content=”no” last=”true” min_height=”” hover_type=”none” link=”” first=”true” spacing_left=””][fusion_text columns=”” column_min_width=”” column_spacing=”” rule_style=”default” rule_size=”” rule_color=”” content_alignment_medium=”” content_alignment_small=”” content_alignment=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” sticky_display=”normal,sticky” class=”” id=”” font_size=”” fusion_font_family_text_font=”” fusion_font_variant_text_font=”” line_height=”” letter_spacing=”” text_color=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=””]

На 16,17 и 18 декември, во Хотел Манастир во Берово, се одржа работилница за креирање на Младинска Стратегија за интеграција на млади Роми. Работилницата е во рамки на проект кој што финансиски е поддржан од Француската Амбасада, а го имплементира НВО КХАМ во партнерство со Кабинетот на министерот без ресор, задолжен за имплементацијата на Стратегијата за Роми 2014-2020 година и Агенцијата за млади и спорт. Целта на овој проект е дел од содржините од оваа Стратегија за млади Роми да се инкорпориора во Националната младинска стратегија која е во тек на изработка а дел од содржините да се опфатат во новата Национална стратегија за интеграција на Роми 2020. На работилницата присуствуваа преставници од Кабинетот на Министерот без ресор, преставници од Министерството за труд и социјална политика и две младински организации (Ромаверзитас и Ромалитико). По изработката на првата драфт верзија документот ке се пушти на коментари, сугестии и предлози кај сите заинтересирани страни.

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

Share this post